"Proljeće u Andautoniji": besplatan obilazak arheološkog parka

Autor: Marina Mađerić
Objavljeno: 14.5.2017. 12:03:59
"Proljeće u Andautoniji": besplatan obilazak arheološkog parka

Foto: HINA/ AMZ/ ik; plakat

Otvaranje nove sezone Arheološkog parka Andautonija u Ščitarjevu obilježit će se ove i iduće nedjelje već tradicionalnom manifestacijom "Proljeće u Andautoniji" i drugim izdanjem Festivala eksperimentalne arheologije.


Posjetitelji će, u organizaciji Arheološkog muzeja u Zagrebu, moći besplatno razgledati lokalitet i sudjelovati u radionicama i igraonicama te ponešto naučiti o rimskim igrama, izradi bula, keramičkih posuda, uljanica i nakita, pisanju, rimskoj modi i mirisima, te isprobati rimsku hranu i piće.

U Interpretacijskom centru moći će se razgledati izložba "Rimski mirisi", koju će pratiti predavanje o korištenju raznih biljaka za proizvodnju mirisa u rimsko vrijeme.

Drugi festival eksperimentalne arheologije, koji se organizira u suradnji s Centrom za eksperimentalnu arheologiju, predstavit će rezultate eksperimentalnog proučavanja arheološke baštine, od niti do tkanine, izradu kamenih i metalnih sjekira, predmeta od drva, gradnju zidova i izradu opeka, pokazati metodu paljenja vatre, keramičke kugle i čemu su mogle služiti.


Na otvorenom će se predstaviti izložbe "Marcus Iuentius Primigenius – ribar iz Andautonije u službi interpretacije arheološkog lokaliteta, suradnja Likovnog studija i Arheološkog muzeja u Zagrebu" te "Vodozemci- osobitosti životinjskog svijeta Turopolja", u suradnji s udrugom Hyla.

Dugogodišnja suradnica Arheološkog parka Andautonija, spisateljica i arheologinja Rujana Jeger održat će predavanja "Džingis kan i njegov utjecaj na moderni svijet" i "Tajna povijest mongolskih žena i kraljica".

Tijekom manifestacije ulaz u Arheološki park je besplatan, kućni ljubimci su dobrodošli, a sadržaji su prilagođeni osobama s invaliditetima.

Dva puta dnevno organiziran je besplatan prijevoz od zagrebačkog Zrinjevca (kod meteorološkog stupa) do Ščitarjeva i natrag.

Antički odjel Arheološkog muzeja u Zagrebu obavlja istraživanja na području Andautonije s prekidima od 1969. godine, kada je utvrđen gradski areal, faze izgradnje i pojedini elementi grada.


Od 1981. sustavno se istražuje prostor dvorišta i vrta župnog dvora u središtu današnjeg sela, gdje se paralelno, od 1984., obavljaju i konzervatorsko-restauratorski radovi, koji su rezultirali muzeološkom prezentacijom istraženih objekata te 1994. otvaranjem Arheološkog parka.

Na prostoru od 2500 četvornih metara mogu se razgledati sačuvani dijelovi rimskog grada, a na popratnim informativnim pločama saznati najvažnije podatke o pojedinim objektima i građevinskim strukturama.


(Hina)


Vezane vijesti
Ažurirano: 17.4.2024. 10:39:18

Create Account