Hrvatska samo jednom izgubila od Turske

Objavljeno: 4.9.2017. 16:44:35

Hrvatska i turska nogometna reprezentacija do sada su igrale osam puta i 'vatreni' su upisali tri pobjede, te jednom izgubili i to nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu EP-u 2008. godine.

Uz Turke nas veže prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj 2008. godine.

Hrvatska reprezentacija je debitirala na Europskom prvenstvu 1996. u Engleskoj, a prvu utakmicu u skupini D igrala je u Nottingham upravo protiv Turske. Pod vodstvom Miroslava Blaževića hrvatska vrsta je slavila golom Gorana Vlaovića u 85. minuti iz protunapada. Turski branič Alpay Özalan, koji ga nije zaustavio prekršajem, dobio je nagradu za fair-play.

Iduća dva ogleda bila su prijateljskog karaktera i oba su završila bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiu bilo je 1-1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2-2.

Najveća tuga pogodila nas je u Beču 2008. Hrvatska i Turska susrele su se u četvrtfinalu EP-a, a pogodaka nije bilo sve do kraja produžetaka. Tada je Ivan Klasnić izazvao hrvatsku euforiju, golom u 119. minuti, da bi u sudačkoj nadoknadi Semih Sentürk uspio izjednačiti te izboriti jedanaesterce, u kojima je Turska prošla u polufinale.

Uslijedile su dvije utakmice u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. godine. Hrvatska je u Istanbulu pobijedila 3-0 golovima Ivice Olića (2), Maria Mandžukića (32) i Vedrana Ćorluke (51), a u zagrebačkom uzvratu nije bilo golova.

Protiv Turske smo otvorili i nastup na posljednjem EP-u 2016. godine. Hrvatska je na Parku prinčeva pobijedila 1-0 golom Luke Modrića u 41. minuti.

U prvom susretu u kvalifikacijama za SP 2018. godine, igranom 5. rujna prošle godine u Zagrebu, bilo je 1-1. Poveli smo  golom Ivana Rakitića iz kaznenog udarca koji je izborio Luka Modrić u 44. minuti, a u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela izjednačio je iz slobodnog udarca s 25 metara Calhanoglu.

HRVATSKA – TURSKA 8 3 4 1 10-5

Turska – Hrvatska 0-1 (Vlaović 85) - EP '96 - 11.6.1996. Nottingham

Hrvatska – Turska 1-1 (Erceg 20 / Saglam 75) - prijateljska, 12.6.1997. Sendai

Hrvatska – Turska 2-2 (Šokota 2, Srna 72 / Zafer 73m Akyel 78) - prijateljska, 31.3.2004. Zagreb

Hrvatska – Turska 1-3 jedanaesterci (1-1, Klasnić 119 / Senturk 120) - četvrtfinale EP-a 2008. – 20.6.2008. Beč

Turska - Hrvatska 0-3 (Olić 2, Mandžukić 32, Ćorluka 51) - dodatne kvalifikacije za EP 2012. - 11.11.2011. Istanbul

Hrvatska - Turska 0-0 - dodatne kvalifikacije za EP 2012. - 15.11.2011. Zagreb

Hrvatska - Turska 1-0 (Modrić 41) - EP 2016. - 12.6.2016. Pariz

Hrvatska - Turska 1-1 (Rakitić 44-11m / Calhanoglu 45+1) - kvalifikacije za SP 2018. - 5.9.2016. Zagreb