SP atletika: Naslovi za Gatlina, Manyongu, Gudžiusa i Ayanu

Objavljeno: 6.8.2017. 9:35:08

Amerikanac Justin Gatlin (35) osvojio je naslov svjetskog prvaka na 100 metara na atletskom SP u Londonu svladavši najvećeg sprintera svih vremena Jamajčanina Usaina Bolta (30) u njegovoj posljednjoj pojedinačnoj utrci u karijeri, Bolt je na kraju osvojio broncu jer je brži od njega bio još jedan Amerikanac Christian Coleman (21).

U samoj završnici vrlo izjednačene utrke u kojoj su Bolt i Coleman, koji su imali najbolja vremena polufinala, trčali jedan do drugoga u stazama 4 i 5, najviše obraćali pozornost jedan na drugoga, iznenada je na čelo iz staze 8 izbio Gatlin i stigao do neočekivane pobjede.

Gatlin je slavio s vremenom 9.92 sekunde, Coleman je završio kao drugi sa 9.94, a Bolt kao treći sa 9.95.

Zbog brojnih dopinških afera Gatlin je jedan od omraženijih atletičara, a u Londonu je stigao do svog drugog svjetskog zlata na 100 metara, 12 godina nakon što je trijumfirao i u Helsinkiju. Na posljednja dva SP-a u Moskvi 2013. i Pekingu 2015. kao i na prošlogodišnjim Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru Gatlin je bio srebrni, uvijek iza velikog Bolta.

Bolt je osvajao naslov svjetskog prvaka na 100 metara u Berlinu 2009., Moskvi 2013. i Pekingu 2015., dok je na ovoj dionici bio olimpijski pobjednik u Pekingu 2008., Londonu 2012. i Rio de Janeiru 2016. Usto je i svjetski rekorder sa 9.58, a najavio je kako će mu finalna utrka na SP u Londonu biti posljednja u karijeri. Usto ima i četiri svjetska te tri olimpijska zlata na 200 metara, a sa štafetom Jamajke je osvojio četiri svjetska i dva olimpijska zlata na 4x100 metara. U svojoj kolekciji Bolt ima i dva svjetska srebra, po jedno na 200m i na 4x100m, a ovo mu je prva bronca.

Južnoafrikanac Luvo Manyonga (26) opravdao je status glavnog favorita za zlato u skoku u dalj jer je na natjecanje stigao kao vlasnik najboljeg rezultata u svijetu ove godine. Manyonga je jedini daljaš koji je u 2017. godini skakao preko osam i pol metara, u London je stigao s četiri takva skoka, no za zlato mu je bio dovoljan i rezultat od 8.48 metara kojim je srebru s Olimpijskih igara osvojenom lani u Rio de Janeiru dodao i svjetsko zlato.

Srebro je s najboljim skokom ove sezone od 8.44m osvojio Amerikanac Jarrion Lawson (24), dok je do bronce sa 8.32m stigao još jedan Južnoafrikanac Ruswahl Samaai (25), inače vlasnik drugog najboljeg rezultata ove godine u svijetu.

Najbolji iz kvalifikacija, Čeh Radek Juška (24) u finalu je podbacio i sa 8.02m završio kao 10.

Litvanac Andrius Gudžius (26) osvojio je naslov svjetskog prvaka u bacanju diska, on je do uvjerljivo najvećeg uspjeha u karijeri stigao s novim osobnim rekordom od 69.21 metara. Srebrno odličje osvojio je Šveđanin Daniel Stahl (24) sa samo dva centimetra slabijim rezultatom od 69.19m, dok je do bronce stigao Amerikanac Mason Finley sa 68.03m. Za svu trojicu bacača ovo je prva medalja s velikih natjecanja.

Zanimljivo, sva tri hica koja su na kraju donijela medalje izvedena su jedan za drugim i to na samom početku druge serije. Prvo je Finley bacio osobni rekord od 68.03m što je za 1.31m više od njegova dosadašnjeg najboljeg rezultata u karijeri, potom je Stahl dobacio do 69.19, a zatim je i Gudžius popravio osobni rekord, on za 60 centimetara.

Gudžius je 2010. godine bio svjetski juniorski prvak, a 2013. europski prvak do 23 godine. No, prije dvije godine na SP u Pekingu nije uspio proći kvalifikacije, a u kvalifikacijama je zapeo i lani na Europskom prvenstvu u Amsterdamu dok je na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru bio 12.

Stahl je u London stigao kao prvi sa svjetske rang-ljestvice, on je jedini ove godine bacao disk dalje od 70 metara, no to nije uspio ponoviti i na najvećoj sceni.

Finale diskaša u Londonu označilo je smjenu generacija, jer je 34-godišnji branitelj naslova iz Pekinga i olimpijski doprvak iz Rija Poljak Piotr Malachowski završio kao peti sa 65.24m, dok je trostruki svjetski prvak, 32-godišnji Nijemac Robert Harting zauzeo šesto mjesto sa 65.10m. U finalu je nastupio i bivši svjetski prvak i olimpijski pobjednik, 38-godišnji Estonac Gerd Kanter koji je sa 60.00m završio kao posljednji, 12.

Etiopljanka Almaz Ayana (25) je naslovu olimpijske pobjednice i svjetske rekorderke iz Rio de Janeira prošle godine pridodala i svjetsku titulu na 10,000 metara. Ayana je do novog zlata stigla u svom prvom nastupu u 2017. deklasiravši konkurenciju, svoju slavnu sunarodnjakinju, trostruku olimpijsku pobjednicu i peterostruku svjetsku prvakinju Tirunesh Dibabu (32), koja je osvojila srebro, ostavila je više od 46 sekundi. Brončano odličje osvojila je Kenijka Agnes Jebet Tirop.

Finalna utrka na 10,000 bila je vrlo čudna, prva četiri kilometra protekla su u vrlo laganom tempu, a onda je Ayana odlučila ubrzati i taj tempo nitko nije mogao pratiti. Nestvarno zvuči podatak kako je Etiopljanka drugih pet kilometara pretrčala za minutu i pol brže od prvih pet kilometara. Zbog takve taktike, rezultat Ayane u Londonu je za gotovo minutu slabiji od onoga u Riju, ciljem je prošla u vremenu od 30:16.32 minute, dok je u Riju trčala 29:17.45.