Foto: Ivana Vranješ
Bernardić tvrdi da je rješavanje pitanja otpada u Zagrebu prioritet ako ne želimo da Zagreb postane poput Napulja, a polako to postaje.
Gradska platforma Servus Zagreb danas je predstavila projekt uspostave novog cjelovitog sustava gospodarenja otpadom. Nezavisni kandidat za gradonačelnika Zagreba Davor Bernardić istaknuo je da pitanje otpada je problem koji muči sve građane Zagreba te će njegov prioritet na čelu nove gradske vlasti biti rješavanje tog pitanja.
„ Rješavanje pitanja otpada u Zagrebu mora biti prioritet ako ne želimo da Zagreb postane poput Napulja, a polako to postaje. Zagreb nikada nije bio u gorjem stanju . Zagreb je zatrpan smećem, kante su pune , otpad se redovno ne odvozi . Ceste su pune opušaka , prljavštine, papirića. Da li se netko sjeća kada je zadnji put kamion čistoće oprao zagrebačke ulice ? Toga se nitko ne može sjetiti. Zagreb nikada nije bio prljaviji“ rekao je Bernardić. Naglasio je da se o sustavnom rješavanju pitanja otpada svaki dan slušaju laži i obmane aktualnog gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića koji je prije izbora obećavao da će zatvoriti odlagalište Jakuševec, da će prekinuti poslovanje s Petrom Pripuzom i da će riješiti problem vezano za otpad.
„Ne samo da nije zatvorio Jakuševec, nego je produžio dozvolu za šest godina, ne samo da nije prekinuo poslovanje s Pripuzom, nego on radi četiri puta više posla po duplo većim cijenama nego u najboljim vremenima Milana Bandića. Ne samo da nije riješio pitanje otpada nego nije niti pokrenuta izgradnja energane i Centra za gospodarenje otpadom, nije odabrana niti tehnologija niti lokacija“, dodaje Bernardić.
Naglasio je da gradska vlast ljudima maže oči isključivo uvođenjem plavih vrećica koje su skupe posebno za umirovljenike s malim mirovinama, a sav otpad završava na Jakuševcu pa čak donedavno i biootpad što je završilo tragičnom eksplozijom u kojoj je radnik Zagrebačke čistoće ostao bez ruke, a za to nitko nije odgovarao. Sklopljen je i ugovor odvoza biootpada s jednom tvrtkom po duplo većim cijenama nego što je to radila tvrtka Petra Pripuza, ali taj isti otpad se zbrinjava kod Pripuza.
Bernardić je rekao da građanima Zagreba je jasno da se CGO ne može napraviti za tri godine, jer cijeli proces čak u najmodernijim europskim gradovima traje između sedam do deset godina. Stoga je poručio aktualnoj gradskoj vlasti da ne podcjenjuje i obmanjuje obećanjima građane Zagreba.
Bernardić je najavio da kada preuzme vlast u Zagrebu s svojim timom iz platforme Servus Zagreb smeće će se odvoziti svakih 48 sati, nabavit će se multifunkcionalni kamioni koji će odvoziti biootpad, papir, plastiku i mješani otpad kako bi se povećala produktivnost odvoza. Povećat će se i plaće radnicima Zagrebačke čistoće kako bi bili motivirani za svoj posao.
„ Započet ćemo i izgradnju Centra za gospodarenje otpadom, sortirnice, biokompostane i energane, a za to je nužno prvo donijeti odluku o izboru lokacije i tehnologije. Zatvorit ćemo i Jakuševec do kraja mandata, do 2029.godine“, dodaje Bernardić. Poručio je da će platforma Servus Zagreb očistiti Zagreb od laži i smeća te će ga vratiti Zagrepčanima.
Na loš sustav gospodarenja otpadom u Zagrebu upozorio je stručnjak za zelene politike, gospodarenje otpadom, obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost dipl.ing.Mirko Budiša te je predstavio cjelovit sustav gospodarenja otpadom koji nudi gradska platforma Servus Zagreb.
Naglasio je da nedostaje vizija kako do 2035. godine osigurati da se 65 posto otpada reciklira, odnosno da se maksimalno do 10 posto otpada može odlagati na odlagalište, a ključno je postrojenje energana. Upozorio je na divlja odlagališta, da u Zagrebu se na preko 6 tisuća lokacija nepropisno odlaže otpad , većinom na rubnim dijelovima grada. Potpuno je zanemarena lokacija Savica-Šanci koja je potencijalno onečišćena opasnim otpadom, a nalazi se u blizini vodocrpilišta Kosnica.
Budiša je upozorio da biotpad predstavlja najproblematičniji dio komunalnog otpada jer njegovom razgradnjom nastaju staklenički plinovi i odgovoran je za onečišćenje površinskih voda, tla i podzemnih voda.
„ Sufinancirat ćemo kupnju kompostera koji na brz način biootpad pretvaraju u humusni materijal. Ostaje mogućnost odvojenog sakupljanja biootpada do izgradnje postrojenja za obradu miješanog komunalnog otpada“, rekao je Budiša. Spomenuo je i važnost Centra za ponovnu uporabu koji omogućuju da se godišnje smanji količina otpada za oko 10 posto. Platforma Servus Zagreb planira na kvartovskoj osnovi izgradnju najmanje jednog takvog Centra, a izgradit će se i jedan centralni Centar za ponovnu uporabu koji će služiti kao edukacijski centar, a naročito će se educirati djeca školske i predškolske dobi o važnosti pravilnog postupanja s otpadom.
„ U Zagrebu nedostaje infrastruktura i postrojenja za reciklažu otpada. Izgradit ćemo jednu modernu sortirnicu kapaciteta do 100 tisuće tona godišnje otpada , biokompostanu do 50 tisuća tona biološkog otpada. Izgradnjom ove biokompostane ćemo zatvoriti postojeću kompostanu u Jakuševcu. Izgradit ćemo i zatvoreno postrojenje za obradu glomaznog otpada jer je to kvalitetna sirovina koja se ne iskorištava na adekvatan način“ pojasnio je Budiša.Najavio je izgradnju Centra za gospodarenje otpadom unutar kojeg će biti Postrojenje za reciklažu i oporabu miješanog komunalnog otpada s odlagališnom kazetom za potrebe odlaganja dijela otpada kojeg nije moguće reciklirati ili oporabiti.
Platforam Servus Zagreb planira zatvoriti odlagalište Jakuševec-Prudinec i kraj njega kompostanu na otvorenom uz stalni nadzor i uklanjanje divljih odlagališta s posebnim naglaskom na lokaciju Savica-Šanci. Pripremit će dokumentaciju za izgradnju Energane, osigurati izvore financiranja i potrebne dozvole. Rok izgradnje Centra za gospodarenje otpadom je do kraja 2029., Sortirnice otpada do 2028., Energane na otpad do 2032. godine. Ukupna procjena investicije u cjeloviti sustavgospodarenja otpadom je oko 600 milijuna eura.