Foto: Plakat
Građani do 15. lipnja mogu podijeliti svoja iskustva iz ZET-ovih vozila, a rezultati će poslužiti kao temelj za nove mjere prevencije nasilja.
Grad Zagreb pokrenuo je istraživanje o sigurnosti žena i djevojaka u javnom gradskom prijevozu. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Zagreba tim je povodom pozvalo građanke i građane na sudjelovanje u anonimnoj anketi.
Cilj ovog istraživanja je prikupiti iskustva i stavove punoljetnih korisnica i korisnika tramvajskih i autobusnih linija ZET-a. Na temelju tih podataka, gradska uprava želi dobiti jasan uvid u pojavnost uznemiravanja i nasilja nad ženama u javnom prijevozu. Dobiveni rezultati poslužit će za razvoj preventivnih mjera i unapređivanje sigurnosti svih putnika.
„Sigurnost u javnom prostoru temeljno je pravo svih građanki i građana. Ovom kampanjom želimo otvoriti prostor za razgovor o iskustvima žena i djevojaka, ali i prikupiti konkretne podatke koji će pomoći u kreiranju učinkovitih mjera prevencije i zaštite”, izjavila je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Anketa je u potpunosti anonimna, a njezino ispunjavanje traje u prosjeku 10 minuta. Građani u istraživanju mogu sudjelovati do 15. lipnja 2026. godine putem službene internetske poveznice Grada Zagreba.
Iz gradske uprave ističu kako kontinuirano jačaju sustav zaštite i podrške žrtvama nasilja. Proračunska izdvajanja za tu namjenu danas su za više od 30 posto veća u odnosu na 2021. godinu. Ovo je istraživanje ujedno i dio novog zagrebačkog akcijskog plana zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji za razdoblje od 2026. do 2030. godine, čiji se nacrt trenutno nalazi u javnom savjetovanju.
Anketi se može pristupiti ovdje.