Foto: Grad Zagreb i privatne fotografije
Polaganjem vijenaca, svečanim prijemom i akademijom u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, u subotu, 30. svibnja 2026. godine, svečano su obilježeni Dan branitelja Grada Zagreba, Dan državnosti Republike Hrvatske te velika 35. obljetnica ustroja zagrebačkih pričuvnih brigada.
Zajednički program Udruga zagrebačkih pričuvnih brigada i Grada Zagreba okupio je brojne visoke dužnosnike, ratne zapovjednike i obitelji stradalih kako bi odali počast onima koji su utkali svoje živote u temelje slobodne Hrvatske.
Odavanje počasti na Mirogoju
Službeni program započeo je u jutarnjim satima na Gradskom groblju Mirogoj. Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, predvodeći izaslanstvo, položio je zajedničke vijence i zapalio svijeće na ključnim mjestima sjećanja:
Spomen-obilježju „Glas hrvatske žrtve – Zid boli“
Središnjem križu u glavnoj aleji
Središnjem križu u Aleji poginulih hrvatskih branitelja
Spomeniku „Kenotaf“ na Krematoriju
Nakon službenog protokola, svijeće su položili i okupljeni predstavnici braniteljskih udruga.
„Ovdje smo zajedno s predstavnicima udruga hrvatskih branitelja i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata kako bismo zahvalili svim hrvatskim braniteljima koji su se iz Zagreba uključili u Domovinski rat, a posebice poginulim i nestalim braniteljima“, poručio je s Mirogoja gradonačelnik Tomašević.
Prijem u Dvercu i poruke zajedništva
Nakon komemorativnog dijela, u palači Dverce održan je svečani prijem za hrvatske ratne vojne zapovjednike i predstavnike braniteljskih udruga. Bila je to prigoda za izražavanje izravne zahvalnosti Grada Zagreba za njihov povijesni doprinos obrani, slobodi i neovisnosti domovine.
Središnji dio proslave preselio se u Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog gdje je održana Svečana akademija. U svojim obraćanjima, govornici su se prisjetili ratnog puta i golemog odaziva Zagrepčana u presudnim trenucima povijesti.
Gradonačelnik Tomašević podsjetio je na važnost trajnog očuvanja uspomene na žrtvu pojedinca:
„Ovdje smo prije svega kako bismo se zahvalili oko 70 tisuća hrvatskih branitelja s područja Grada Zagreba i okolice koji su se uključili u Domovinski rat. Iza svakog broja stoji čovjek, obitelj i životna priča.“
Poziv na jedinstvo braniteljske populacije
Damir Pavlek, koordinator udruga pričuvnih brigada Hrvatske vojske Grada Zagreba, u svom je govoru analizirao trenutačni položaj braniteljske populacije. Posebno je naglasio potrebu za tješnjom suradnjom i jačanjem zajedništva među samim braniteljima.
Uz brojne uzvanike, svečanosti su prisustvovali predstavnici 144. brigade HV-a te predstavnici Udruge veterana Domovinskog rata (VeDoRa), među kojima je bio i dio branitelja s područja Sesveta.
Na Svečanoj akademiji u Lisinskom govorili su visoki državni i gradski dužnosnici te predstavnici udruga: Branko Bartolec, Tomislav Tomašević, Matej Mišić, Ante Deur, potpredsjednik Vlade i ministar Tomo Medved, predsjednik RH Zoran Milanović te Damir Pavlek, Koordinator udruga pričuvnih brigada Hrvatske vojske Grada Zagreba koji je istaknuo potrebu tješnje suradnje i većeg jedinstva branitelja.
Na svečanoj akademiji u Lisinskom nastupio je folklorni ansambl Sesvetska Sela.