Foto: Grad Zagreb
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević danas je sudjelovao na Festivalu inovativnih rješenja temeljenih na prirodi –put prema klimatskoj održivosti koji je okupio stručnjake iz Hrvatske i inozemstva . Cilj festivala je promocija održivih i inovativnih pristupa u smanjenju utjecaja klimatskih promjena.
Festival je organizirao konzorcij projekta Arcadia financiranog od strane EU kroz program Obzor Europa.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je podsjetio je da je grad Zagreb jedini hrvatski grad koji je izabran za sudjelovanje u misiji Europske unije za 100 klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030. godine.
„ To znači da želimo što prije dostići klimatsku neutralnost, a to uključuje ne samo smanjenje emisije stakleničkih plinova, nego isto tako da smo dovoljno otporni na klimatske promjene, na sve ekstremne vremenske uvjete koje na žalost možemo očekivati u budućnosti . Imali smo najjaču oluju prije dvije godine u zadnjih 140 godina od kada postoje mjerenja i na žalost imat ćemo i toplinskih udara“ rekao je Tomašević. Naglasio je važnost infrastrukture , a posebno zelene infrastrukture u boljem prilagođavanju klimatskim promjenama.
„ U tu svrhu sadimo 8 tisuća stabala godišnje, ozelenjujemo podsljemenske otoke kao koridore , imamo pozive za ozelenjivanje dvorišta unutar lokalnih višestambenih zgrada ,a mijenjamo i GUP. Jedan od ciljeva GUP-a je povećanje zelene infrastrukture koja je ključna za adaptaciju Zagreba na klimatske promjene“, pojasnio je Tomašević. Naglasio je da još nije dobio suglasnost od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine za izmjene i dopune GUP-a.
„ U zadnjim ispravcima GUP-a 2019. godine ministarstvu je trebalo tri dana za suglasnost. Tako da smatram da ovih tjedan dana, od prošle srijede do danas je dovoljno za suglasnost“ rekao je gradonačelnik Tomašević Naglasio je da je sutra sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba, na kojoj bi se trebao GUP usvojiti te očekuje da se ministarstvo izjasni.
Ravnatelj Regionalne energetsko- klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac upozorio je na izloženost i osjetljivost klimatskim promjenama Europske unije, Hrvatske , Zagreba pa i svih hrvatskih gradova , a pogotovo obale .
„ Moramo zadržati fokus na klimatskim promjenama, na prilagodbi njima i na vlastitoj energiji koju je nužno osigurati. Moramo raditi na tome da iz obnovljivih izvora proizvedemo energije koliko je potrebno“ rekao je Domac. Naglasio je da ako se ne primjene rješenja temeljena na prirodi gradovi će biti neprimjereni za život. Rješenja su vezana za sadnju stabala, odvodnju , zelenu vegetaciju ,smanjenje prometa , otvaranje zračnih koridora , proširenje mreže gradskog prometa.
„ Puno je posla pred nama i velika su financijska ulaganja. Međutim već ima dobrih primjera iz prakse i u Zagrebu kao što je solarizacija gradskih ustanova , ustanove koje dobivaju vlastitu energiju iz sunčanih krovova Dobri su primjeri iz Šibensko-kninske županije gdje se nalazi način kako prevenirati razinu dizanja mora“ istaknuo je Domac .
Državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Željko Vuković rekao je da sve zabrinjavaju klimatske promjene jer utječu na živote, poljoprivredu , građevinu, infrastrukturu pa i na financije.
„ Kontinuirano radimo na otpornosti. Naše namjere smo sublimirali u novi Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja kojim predviđamo i propisujemo određene obveze detektiranim dionicima da moraju predvidjeti što bi poduzimali sukladno zakonu i implementirali u praksi. Važni dokumenti su i Strategija prilagodbe klimatskim promjenama koju nadzire ministarstvo te Akcijski plan prilagodbe klimatskim promjenama . Kako bi prilagodba klimatskim promjenama bila brža, pametnija i sustavnija potrebna su znanja, dobre prakse i projekti kao što je projekt Arcadia“ istaknuo je Vuković.