Foto:
Uz stručnjake o svojoj borbi s mentalno narušenim zdravljem progovorio je i popularni TV voditelj Aleksandar Stanković .
Europska network inicijativa Hrvatska (ENIH) u suradnji s Gradom Zagrebom danas je u prostoru Tribina grada Zagreba organizirala javnozdravstveno-edukativno događanje “Mentalno zdravlje za sve - Dijalog stručnjaka i zajednice“. Događanje je održano uoči 18. Tjedna psihologije s ciljem otvaranja dijaloga o mentalnom zdravlju, poticanju destigmatizacije i osnaživanju pristupa podršci.
Kroz panel rasprave i stručna predavanja ukazalo se na važnost mentalnog zdravlja školske i predškolske djece te mladih i odraslih. Događanju su nazočili učenici i predstavnici udruga.
U svom izlaganju pedijatar Milivoj Jovančević rekao je da već u prve tri godine djetetova života postavljaju se temelji njegove ličnosti. Naglasio je da suvremeno roditeljstvo opterećeno brojnim problemima može utjecati na ponašanje, odnosno funkcioniranje djece u odrasloj dobi.
„ Sve češći su psihosocijalni problemi koji izviru iz funkcioniranja obitelji. Nedostatak empatije, razumijevanja drugih, dovodi do asocijalnog ponašanja. Stvaranjem krive slike djece o sebi, primjerice vezano za debljinu, nastaju emocionalni problemi. Također na djecu utječe i razvod roditelja, jer veliki postotak tih razvoda obilježen je traumama“, naveo je prof.dr.sc. Jovančević.
Naglasio je da najučinkovitiju pomoć djeci mogu pružiti sami roditelji te je nužan rad s roditeljima kako bi se stvorili uvjeti za normalan razvoj djece. Poručio je da roditelji trebaju dovoljno kvalitetnog vremena posvetiti djeci.
„Kroz razgovor s roditeljima djeca mogu naučiti što se smije, a što ne, zapravo uče o svijetu oko sebe. Ako nema komunikacije s roditeljima djeca uče o svijetu oko sebe putem televizije i na ulici te kreću i nekakva devijantna ponašanja“, istaknuo je prof.dr.sc. Jovičević.
Profesorica na Učiteljskom fakultetu Staša Kukulj rekla je da djeca imaju slične probleme mentalnog zdravlja kao i odrasli, a iskazuju se na različite načine. Upozorila je da mentalne poteškoće se mogu javiti kod djece već u jasličkoj dobi.
„Zadnjih godina je veliki porast anksioznih poremećaja i kod predškolske djece. Kod ove djece anksioznost se može pojaviti zbog roditelja, odnosno anksioznost roditelja prelazi na predškolsku djecu. Danas su djeca izložena medijima putem kojih mogu čuti informacije koje će ih zastrašiti, a još nemaju mehanizam nošenja s stresom, ne znaju procijeniti je li informacija istinita ili nije. Često odrasli odbijaju razgovarati s djecom o nekim događanjima u najboljoj namjeri da zaštite djecu. Međutim nastaje problem jer ono što su djeca čula stvara osjećaj straha i zabrinutosti“, rekla je Kukulj. Naglasila je kako je zadaća predavača na Učiteljskom fakultetu pomoći studentima da shvate važnost mentalnog zdravlja i usvoje osnovne tehnike kako bi unaprijedili mentalno zdravlje djece i mladih.
Televizijski voditelj Aleksandar Stanković rekao je da su mentalni poremećaji stigmatizirani i dobro je otvoreno govoriti o tome, jer tako i ta stigma nestaje.
„ U posljednjih deset godina tema mentalnih poremećaja je prisutna u javnosti, veći broj ljudi raspolaže informacijama, a na taj način se mentalni poremećaji destigmatiziraju“ istaknuo je Stanković. Iznio je i svoja iskustva u borbi s depresijom o čemu je napisao knjigu. Naglasio je da zbog depresije je već 15 godina na terapiji .
„ Iako nisam zastupnik farmakoindustrije antidepresivi su mi pomogli da funkcionalno živim. U mom slučaju 2010 godine. depresija se najsnažnije manifestirala u pet dana. Kvalitetna života mi je pala i nakon pet dana sam znao da moram potražiti stručnu pomoć. Javljali su mi se simptomi koje sam u početku zanemarivao. Prva dva dana sam bio bez sna, odnosno nisam konstantno spavao noću ,a treći dan javili su se i drugi simptomi kao što je tremor ruku i nogu , uz izvjestan napor sam to kontrolirao. Međutim, pojavila se i anksioznost, a najgori simptom bio je nedostatak koncentracije“, ispričao je Stanković.
Autorica: Ivana Vranješ