Foto: Muzej Prigorja
Zanimljivo je da su gotovo svi posjetitelji koji su izložbu pogledali mislili da su bunkeri iz II. svjetskog rata.
Kapitalna izložba Muzeja Prigorja "Tajne sesvetskih bunkera" otvorena je 21. lipnja i trebala je biti otvorena do kraja kolovoza, međutim radi velikog zanimanja javnosti, ali i odgode naredne izložbe, njeno trajanje je produljeno do 20. rujna.
Ova izložba otkriva povijest fortifikacijskih objekata izgrađenih 50-ih godina prošlog stoljeća na području Sesveta. Zanimljivo, mnogi Sesvećani koji znaju za postojanje tih bunkera uglavnom ih smještaju u drugi svjetski rat iako su izgrađeni nešto kasnije i za drugog neprijatelja.
Danas su ti bunkeri zaboravljeni i zapušteni, a neki i srušeni, dok je njihova funkcija nepoznata većini građana. Unatoč tomu, oni su važan dio sesvetske vojne povijesti, koja postaje zanimljiva zbog trenutnog sukoba u Europi, gdje mnoge istočnoeuropske zemlje planiraju graditi nove obrambene linije.
Od mnogobrojnih fortifikacijskih sustava iz prošlosti, najpoznatija je Maginotova linija u Francuskoj, koja je bila zamišljena kao nepremostiva prepreka njemačkim snagama. Slično tome, sesvetski bunkeri su trebali spriječiti moguće napredovanje Sovjeta i njihovih satelita prema Zagrebu, što se srećom nije dogodilo.
Kroz predmete, fotografije, dokumentaciju, kartografske prikaze i 3D modele, izložba pruža uvid u ove zanimljive vojne strukture, njihov povijesni kontekst i značaj. Cilj izložbe je približiti sesvetsku vojnu povijest posjetiteljima te potaknuti razmišljanje o trenutnim događajima u istočnoj Europi.
Istraživanje ovih bunkera nije završeno, pa u Muzeju vele da im je svaka pomoć, sjećanje i informacija dobrodošla kako bi što potpunije razumjeli ovaj dio naše povijesti.