Foto: Servus Zagreb
Na današnjoj presici o temama gradskih hipoteka i zaštitarskim tvrtkama u školama govorili su nezavisna gradska zastupnica Dina Dogan, predsjednica zagrebačkog HSLS-a Gabriela Bošnjak i saborski zastupnik HSLS-a Darko Klasić.
Gradska platforma Servus Zagreb održala je konferenciju za novinare o podizanju hipoteka na gradske nekretnine i ugovorima sa zaštitarskim tvrtkama u zagrebačkim školama. O tome su govorili nezavisna gradska zastupnica Dina Dogan, predsjednica zagrebačkog HSLS-a Gabriela Bošnjak i saborski zastupnik HSLS-a Darko Klasić.
Dogan: Građani zaslužuju odgovore – što se događa s imovinom grada?
U posjedu smo dijela službene korespondencije između Zagrebačkog Holdinga i banaka, koja otvara ozbiljne sumnje u način na koji se upravlja gradskom imovinom. „Prema dostupnim informacijama, Grad planira monetizaciju neoperativne imovine, odnosno prodaju ili zalaganje nekretnina koje trenutačno ne koristi, kako bi namirio dugove iz velikih kredita, a prema nama dostupnim informacijama radi se o kreditu iz 2022. godine od tadašnjih 1,9 milijardi kuna“, rekla je nezavisna gradska zastupnica Dina Dogan.
U procesu dolazi do naknadnih izmjena uvjeta, što otvara pitanje tko stvarno upravlja ovim postupkom i u čijem interesu. „Prodaje li Grad Zagreb vrijedne nekretnine ispod cijene i pogoduje li određenim kupcima? Ako se mijenjaju uvjeti prodaje usred procesa, kome se pogoduje i po čijem nalogu?“, upitala je Dogan. Ako banke rade procjene, to može značiti da se kredit ne otplaćuje redovno i da postoji opasnost da banke preuzmu imovinu ili prisile Grad na prodaju.
„Ovo je ozbiljna situacija koja zahtijeva hitna pojašnjenja gradonačelnika Tomislava Tomaševića. Ovo je razlog više da se cijeli slučaj prijavi DORH-u, jer ako se Grad nalazi u financijskim problemima i skriva ključne informacije od građana, to može ukazivati na nesavjesno upravljanje javnim sredstvima pri čemu prijavljujemo i gradonačelnika osobno i Nadzorni odbor Holdinga, ali i Upravu Holdinga. Nećemo dopustiti da se gradska imovina rasprodaje bez jasnih pravila i odgovornosti. Zagreb nije privatna tvrtka, već grad svih građana, i svaka odluka mora biti javna i opravdana“, poručila je Dogan.
Bošnjak: Sigurnost škola u Zagrebu ne smije se rješavati improvizacijom
Nakon tragičnog incidenta u Osnovnoj školi Prečko, gradska uprava odlučila je angažirati zaštitare u školama, no umjesto sustavnog rješenja, svjedočimo kaosu i prebacivanju odgovornosti s Grada na škole. Predsjednica Gradske organizacije HSLS-a Grada Zagreba Gabriela Bošnjak pojasnila je da nema centralnog ugovora Grada Zagreba sa zaštitarskim tvrtkama, ugovori su nejasni i pravno upitni, pogoduje se zaštitarskim tvrtkama, a sami zaštitari rade u lošim uvjetima.
„Umjesto centralnog ugovora Grada Zagreba sa zaštitarskim tvrtkama ravnatelji škola prisiljeni su sami provoditi postupke nabave, iako za to nisu nadležni niti imaju potrebne pravne alate. Ne postoji definiran opis poslova, ovlasti i odgovornosti zaštitara, nije određeno radno vrijeme ili trajanje ugovora, a nije jasno ni tko snosi njihove troškove, zbog čega su ugovori nejasni i pravno upitni“, istaknula je Bošnjak.
Upozorila je da se pogoduje zaštitarskim tvrtkama jer je, prema informacijama, mjerodavni gradski pročelnik unaprijed usuglasio uvjete sa zaštitarskim cehom, a ravnatelji škola naknadno su dobili informaciju. „Zaštitari, koji bi trebali osigurati sigurnost djece rade za 800 eura mjesečno, rade u lošim uvjetima. Nemaju nužnu edukaciju za rad u školama i kriznim situacijama, a rade u 12-satnim smjenama. Takav model ne jamči sigurnost, već stvara dodatne rizike“, naglasila je Bošnjak.
Sigurnost djece ne smije se koristiti za političke eksperimente
„Grad Zagreb mora hitno preuzeti odgovornost i sklopiti jasan, transparentan i pravno valjan ugovor o osiguranju škola, umjesto da prebacuje odgovornost na škole i ravnatelje. Ako se zaštitari angažiraju, njihov rad mora biti jasno definiran kroz smjernice, ovlasti i protokole, a ne prepušten slučajnosti. Ključni fokus treba biti na prevenciji nasilja u školama – povećanjem broja psihologa i pedagoga, uvođenjem programa za prepoznavanje rizičnih ponašanja i edukacijom nastavnog osoblja kako postupati u kriznim situacijama“, rješenja su koje predlaže Bošnjak.
„Grad Zagreb ne može 'oprati ruke' sklapanjem loših ugovora sa zaštitarskim tvrtkama, a onda ostaviti škole da same rješavaju posljedice. Sigurnost škola je prioritet i mora se rješavati kroz jasnu strategiju, transparentne procedure i preventivne mjere, a ne brzopotezne političke odluke koje dugoročno ne rješavaju problem. Sigurnost djece je preozbiljna tema da bi se koristila za političke eksperimente. HSLS Zagreb zahtijeva odgovorno i sustavno rješenje, a ne nepromišljene odluke koji stvaraju više problema nego koristi. Djeca i roditelji zaslužuju sigurnost, ali pravu – ne prividnu“, zaključila je predsjednica zagrebačkog HSLS-a Gabriela Bošnjak.