Foto: Borko Samec/Sesvete danas
Na današnjem 11. koncertu iz serije Glazbom kroz zid u zraku se mogla osjetiti srdžba, ali i nada u čudo kojim bi sesvetski mladi talentirani glazbenici konačno dobili školu kakva im pripada.
Kada vidite kako ta naša talentirana mladost po hladnom vremenu zdušno, bez ikakve zadrške, puni emocija i odlučnosti pjevaju i sviraju za svoju školu, ne bili vlastodršce odobrovoljili da im konačno izgradi njihovu školu nešto vas stisne oko srca. Na to imaju pravo koje im ne daju. Pri tome nikome nije jasno zašto.?
Koncert Glazbene škole Zlatka Grgoševića održan je ove subote dopodne ispred glavne porte Sljemena po jedanaesti puta. Njime se želi skrenuti pozornost na najveću školsku nepravu u Sesvetama i iz podstanarstva izbaviti školu sa šestotinjak talentiranih glazbenika.
Podsjetimo u najkraćim crtama, 2017. godine Vijeće gradske četvrti Sesvete donosi odluku o izradi projekata za smještaj glazbene škole u zgradi Sljemenove "kockice", što s oduševljenjem prihvaćaju svi. I bivša vlast koja potom ne čini ništa na razvoju projekta, a potom i aktualna vlast koja prihvaća ideju o smještaju glazbene škole u "kockici", pa ubrzo potom kažu da projekt prethodne vlasti nije dobar, pa ulažu novce u izradu novog projekta za rekonstrukciju te najveće Sljemenove zgrade i na kraju dolaze do prosvjetljenja u kojem shvaćaju da su ipak bacili novac za projekte u vjetar, jer da ta zgrada nije dobra za školu. Zatim, uzimaju lampaše i kreću po Sljemenu tražiti novi prostor za novu zgradu koji još nisu našli.
U pozadini je apsolutna nesposobnost dijela gradske administracije da se suoči sa stanjem na terenu i odradi ono za što su plaćeni. No, nesposobni birokrati stvar su gradske vlasti i bio bi to njihov problem, da se on ne reflektira, u ovom slučaju na nedužne učenike sesvetske glazbene škole koji se i nadalje školuju i vježbaju u neadekvatnim iznajmljenim prostorima, ali i nadalje prirede i pružaju veličanstvene izvedbe i koncerte kao što je to bio i ovaj dopodnevni.
Stotinjak učenika s desetak svojih profesora poručili su ovima u zgradi na Trgu Stjepana Radića 1:Dajte se konačno uozbiljite!
Koncert je moderirala prof. Antonela Zeko, nastavnica etike i filozofije, da bi na samom kraju nakon što je Djevojački zbor otpjevao pjesmu Emila Cossetta Dragi Zagreb, ravnateljica škole, Ljerka Pašalić rekla mnogobrojnim okupljenim građanima, roditeljima učenika, a i prolaznicima koji su na trenutak zastali i poslušali di koncerta, da je škola već pomalo umorna od koncerata čiji se tonovi odbijaju od debelih zidina, a nikako da konačno prodru kroz njih, no, bude li potrebno i nadalje će muzicirati pred zgradom koju doživljavaju kao svoju buduću školu.
"Kao što kaže ova pjesma, Dragi naš Zagreb, tako i mi volimo Zagreb, volimo Sesvete i bilo bi prekrasno kad bi nam naš grad uzvratio s barem malim djelićem ljubavi koliko mu mi pružamo i priredio ovu zgradu o kojoj toliko pričamo za našu školu. Mi želimo nju, ne negdje drugdje i nešto drugo. Ovdje zidovi već postoje, negdje drugdje ih nema i time bio bi puno duži put do ostvarenja našeg sna", rekla je ravnateljica Pašalić.
Uz mnogobrojne građane, na koncert su došli kandidati za gradonačelnika Zagreba Trpimir Goluža (MOST) i Ivica Lovrić (Plavi Zagreb) koji su čuli ove vapaje za školu. Bio je na koncertu i Dražen Markota (HDZ), za čijeg je mandata predsjednika VGČ Sesvete napravljen prvi projekt za rekonstrukciju "Kockice" za glazbenu školu koji je kasnije aktualna vlast nazvala promašenim. Bili su mnogi koji se ne mogu načuditi kako to da u trenucima kada novaca za školu ima, nema za nju sluha. Ili čega već.