Srednjoškolci na radionici o prevenciji nasilja

Autor: Marina Mađerić
Objavljeno: 7.3.2017. 16:56:47
Srednjoškolci na radionici o prevenciji nasilja

Foto: HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Prevencija nasilja među mladima, posebice nasilja na internetu koje je u porastu, okupila je u srijedu 70-ak učenika srednjih škola iz Daruvara, Varaždina, Zagreba, Oroslavlja i Velike Gorivce na konferenciji i radionici "Kreativna REakcija za nenasilje" u organizaciji Udruge Zamisli.


Projekt je pokrenut radi poticanja tolerancije, poštivanja različitosti, promicanja nenasilja i nenasilnog rješavanja sukoba, istaknula je voditeljica projekta Sanja Krznarić na konferenciji u Tribini grada Zagreba.

Projekt se provodi drugu godinu zaredom uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a cilj mu je okupljanje mladih i njihovo informiranje o pravima i posljedicama govora mržnje, te razmjena mišljenja o toleranciji, nenasilju i prihvaćanju različitosti, dodala je.

Osim konferencije, u okviru projekta održan je trodnevni trening o promicanju nenasilja i tolerancije, a nastavlja se kroz aktivnosti po školama, kazala je Krznarić.

Državna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Margareta Mađerić naglasila je važnost teme nasilja među djecom i mladima, radi čije je prevencije nužno sinergijsko djelovanje državnih i javnih institucija, lokalnih zajednica i organizacija civilnog društva. Prošle godine ministarstvo je financiralo 37 projekata prevencije nasilja s ukupno 4 milijuna kuna.

O nasilju na internetu govorila je Marija Boban s Pravnog fakulteta u Splitu, poručivši da je sve veći broj mladih zahvaćen virtualnim nasiljem. "Naša komunikacija se promijenila, a virtualno nasilje postalo je dio takve komunikacije", upozorila je Boban.

Slanje okrutnih poruka, zlobni komentari, uznemiravanje, poticanje grupne mržnje, napadi na privatnost, vrijeđanje, objavljivanje neistina, sve su to vrste virtualnog nasilja, naglasila je Boban dodavši da je bitno taj problem osvijestiti i razumjeti.

"Dobro razmislite što objavljujete na internetu, poštujte druge i ne zaboravite da virtualni svijet nije stvaran. Razmisli pa klikni prije nego što objaviš nešto o sebi ili svoje osobne podatke", poručila je Boban okupljenim srednjoškolcima.

Predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež Lana Peto Kujundžić predstavila je pilot projekt "Stop program" za prevenciju maloljetničke delikvencije, koji je od 2012. do 2016. uveden u četiri zagrebačka kvarta i Veliku Goricu.

Program omogućuje maloljetničkim delinkventima da se umjesto postupka na sudu i u centru za socijalnu skrb rehabilitiraju kroz edukativni razgovor ili rad u humanitarnim organizacijama i udrugama.

Provedba takvog programa u Nizozemskoj pokazala se vrlo uspješnom jer 85 posto polaznika više nije učinilo nijedan prekršaj ili kazneno djelo, kazala je Peto Kujundžić.


(Hina)


Create Account