Dug u hrvatskom zdravstvu 7,7 milijardi kuna

Autor: Marina Mađerić
Objavljeno: 17.3.2017. 23:23:52
Dug u hrvatskom zdravstvu 7,7 milijardi kuna

Foto: HINA/Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Ministar financija Zdravko Marić u izjavio je kako sadašnji sustav zdravstva financijski i fiskalno nije održiv već su potrebne njegove reforme te smatra kako su potrebni zahvati "i na troškovnoj strani".


Ukupan dug u hrvatskome zdravstvu iznosio je na kraju prošle godine 7,7 milijardi kuna.

Ministar financija na pitanje kako će se taj dug sanirati odgovorio je kako ta brojka govori da sustav "evidentno financijski i fiskalno nije održiv" te ga treba "korigirati i reformirati" što će, najavljuje, biti vidljivo i kroz Nacionalni program reformi.

Marić pritom podsjeća da je Vlada kod samog donošenja proračuna za ovu godnu "vrlo transparentno, javno objavila te podatke o stanju obveza" te da su u toj brojci "objedinjeni klinički bolnički centri, HZZO i svi drugi segmenti".

"Svjesni smo da je potrebno učiniti određene promjene i korekcije u samom sustavu. Do sad su uglavnom korekcije rađene na prihodnoj strani, a osobno smatram da je potrebno napraviti i određene korekcije i zahvate koji se tiču troškovne strane tog sustava kako bi bio održiv", ustvrdio je.

Pitanje nabavke nadzvučnih borbenih zrakoplova, s obzirom na probleme u letačkoj sposobnosti postojećih MIG-ova, ponovno je aktualizirano nakon što su u javnosti objavljeni dijelovi izvješća načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga na tu temu, a Marić kaže kako će se o mogućnosti da Hrvatska nabavi nove zrakoplove u Vladi voditi stručna rasprava.

Ta će rasprava, kazao je, biti "i s aspekta obrane i s aspekta financija s obzirom da za takvo nešto treba uzeti u obzir modele i načine nabavljanja".

Uoči sjednice vlade ministar obrane Damir Krstičević ponovno je naglasio potrebu nabavke novih borbenih zrakoplova s obzirom na zabrinjavajuće stanje MIG-ova.

"Mislim da svi skupa imamo odgovornost, ja kao ministar, svi, riješiti tu situaciju. Već sam dao zahtjev Vladi, kao i struka, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, da nam treba ta sposobnost air-policinga - jedna eksadrila, deset jednosjeda, dva dvosjeda. Sada je na Vladi da nađemo način da otvorimo proces i konačno ne odgađamo tu odluku", poručio je Krstičević.


Bivši SDP-ov ministar zdravlja Siniša Varga upozorio je na konferenciji za novinare na katastrofalne trendove koji su u zdravstvu uslijedili nakon smjene vlasti i imenovanja novih HDZ-ovih i Mostovih uprava u bolnicama.

Iako je ministar zdravstva Milan Kujundžić nedavno izjavio da dugovi u zdravstvu iznose 7,7 milijardi kuna, Varga kaže da to uključuje samo kliničke bolnice, opće bolnice i HZZO. S dugovima ljekarni i domova zdravlja, ukupni se dug penje na oko 8,2 milijarde kuna, od čega je dospjeli dug 5 milijardi duga, kaže Varga.

"Trendovi u 2016. pokazuju ogromni rast dospjelog duga, porast rokova plaćanja prema dobavljačima, smanjenje dostupnosti zdravstvene zaštite s eksplozijom lista čekanja, s naglim porastom od 340.000 na 800.000 pacijenata na listama", ustvrdio je Varga.

Pozivajući se na službene podatke Ministarstva zdravstva, istaknuo je da su ukupne obaveze KBC-a Sestre milosrdnice u 2016. povećane za 30 posto, KBC-a Osijek za 21 posto, KB-a Dubrava i KBC-a Split 19 posto, KB-a Merkur 13 posto, te KBC-a Zagreb 9 posto.

"Stanje je neodrživo, nema objedinjene javne nabave, smanjuje se broj  pruženih usluga, a liste čekanja rastu", istaknuo je Varga.

Također je iznio zabrinjavajuće podatke o postocima bolovanja zaposlenih u hrvatskim bolnicama. "U KBC-u Zagreb, od ukupnog 5450 zaposlenih njih 1028, ili gotovo 20 posto, kontinuirano je na bolovanju duljem od 42 dana. Takvu stopu bolovanja ni jedna ustanova niti tvrtka ne može izdržati", ustvrdio je.

Uspoređujući stanje u zdravstvu s "aferom dnevnice", u kojoj se radilo o pola milijuna kuna, istaknuo je da se u zdravstvu radi o milijardama kuna pa sadašnje stanje zahtijeva ozbiljne reakcije DORH-a, Uskoka, ministra i premijera. "Ovako dalje ne može ići jer će uništiti zdravstveni sustav kakav poznajemo", ustvrdio je Varga.

Peđa Grbin ocijenio je da su Vlade HDZ-a i Mosta u kratkom razdoblju uspjele poništiti sve napore SDP-ove koalicijske Vlade, koja je dugove u zdravstvu uspjela prepoloviti s 5,4 milijardi kuna na kraju 2011. godine na 2,5 milijardi krajem 2015. godine.

"U godinu dana dug je porastao za 2,2, milijarde kuna", rekao je Grbin i najavio da će SDP tražiti da Vlada hitno poduzme mjere, te da se već idućeg tjedna održi sastanak saborskog Odbora za zdravstvo, na kojem bi Kujundžić trebao predstaviti mjere za sprječavanje daljnjeg rasta duga u zdravstvu.

"To je opasna situacija, nije samo pitanje udara na proračun, u pitanje dolazi mogućnost sustava da građanima osigura dostupnu i cjenovno prihvatljivu zdravstvenu uslugu", istaknuo je Grbin napomenuvši kako se sve više ponovno špekulira o mogućnosti poskupljenja dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Po njegovu mišljenju, neki od problema u funkcioniranju zdravstvenog sustava  osobno su vezani uz ministra Kujundžića, jer se "bavi čitavim nizom drugih stvari zbog kojih se ne može posvetiti ministarskom poslu".

Kujundžiću je dopušteno da uz ministarski posao obavlja i poslove na Medicinskom i Farmaceutskom fakultetu u Zagrebu, kao i poslove u KB-u Dubrava. "Istovremeno, na web stranici poliklinike u vlasništvu obitelji ministra, i danas se Kujundžić reklamira kao liječnik koji pruža ustanove u toj poliklinici", kaže Grbin.



(Hina)


Create Account