Hrvatska predsjednica u Austriji

Autor: Borko Samec
Objavljeno: 18.7.2017. 13:52:47
Hrvatska predsjednica u Austriji

Foto: HRT screenshot

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, slovenski predsjednik Borut Pahor i austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen sastali se u Salzburgu na već tradicionalnom, četvrtom po redu skupu šefova država spomenutih zemalja u cilju razmjene i usuglašavanja stavova o regionalnoj suradnji, zajedničkoj europskoj budućnosti i međunarodnim izazovima.


Austrijski i slovenski predsjednici, Van der Bellen i Pahor izrazili suosjećanje svim ljudima pogođenim vatrenom stihijom u Hrvatskoj te su ponudili pomoć svojih država u borbi protiv vatre. 


Na Trilateralnom sastanku razgovaralo se o razvoju i budućnosti Europe, o daljnjem zajedništvu 27 zemalja članica, nakon izlaska Velike Britanije iz Unije. Predsjednici triju zemalja složili su se i da zajednički trebaju rješavati probleme migracija, klimatskih promjena i posljedica Brexita na EU. 


"Naše tri zemlje vjeruju u europski projekt i budućnost Europske unije i tu je hrvatski stav čvrst: po pitanju načela i poštivanju ljudskih prava u Europi te vjere u uniju no i suverenih država u Europi. Nastojat ćemo raditi da europski prostor bude najsigurniji u cijelom svijetu", rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. 


Grabar Kitarović: Protiv smo EU u nekoliko brzina


Predsjednica je rekla da je Hrvatska protiv svake vrste EU koja bi podrazumijevala Europu u nekoliko brzina. 


"Vjerujemo u Uniju kohezije koja poboljšava standarde života i infrastrukturu u svim našim državama koja već postoji u drugim državama EU. Najveći izazovi osim Brexita je kako nastaviti dalje promovirati europske vrijednosti i proširiti ih na područje JI Europe pa tako i u BiH, o stabilnosti te države koja je od najveće važnosti za stabilnost regije".


Migracijski valovi: Migranti ne mogu putovati kopnenim putem kroz zapadni Balkan


"Situacija na JI je složena i razgovorali smo o mogućim migracijskim valovima. Turska radi dobar posao na zadržavanju migranata, no promijeni li se to, to bi destabiliziralo JI Europu i zato tzv. zapadni Balkan mora ostati zatvoren za migrante, nema razloga zašto bi migranti morali putovati kopnenim putem kroz zapadni Balkan. 


Grabar Kitarović: Arbitraža je kompromitirana


"Hrvatski je stav da je arbitraža kompromitiran, vezano uz vladinog arbitra u komunikacijsi sa sucem. Važno je da sud ima transkripte te komunikacije. Načela arbitraže trebaju stvarati povjerenje između zemalja i ako ono ne postoji onda je sigurno da ono narušava odnose koje smo uspostavili prije nekoliko stoljeća. Hrvatska ne prihvaća niti ne odbija arbitražu kao takvu jer smo se mi povukli iz arbitraže jednoglasnom odlukom parlamenta, no spremni smo nastaviti pregovore te dijalog sa susjednom Slovenijom", rekla je predsjednica. 


"Siguran sam da će nas mladi ljudi podupirati politički i emotivno, jer je njihova budućnost u pitanju", rekao je domaćin, austrijski predsjednik Van der Bellen. 


Razgovaralo se o JI dijelu Europe, o nužnosti zadržanja i očuvanja budućih perspektiva šest zemalja zapadnog Balkana te njihovom pridruživanju EU. 


"Te države moraju i trebaju prihvatiti i razumjeti da su politike europske unije da postanu punopravne članice te da je to u njihovom interesu kao što je to i u interesu EU", rekao je. 


Velik dio razgovora bio je posvećen raspravi o Bosni i Hercegovini u kojoj nije jednostavno iznači rješenja za sve njihove probleme. 


"Imali smo i privatne razgovore gdje smo razgvoroali o prijeporima Hrvatske i Slovenije o arbitražnoj odluci i to je bio dobar znak da je ovaj sastanak prigoda da se i rasprave i takva pitanja, iako je riječ o bilateralnom problemu u ovom kontekstu". 


Stav Austrije je da se pozivaju obje strane da odluku smatraju odlučnim korakom u rješenju spora, rekao je austrijski predsjednik. 


Slovenski predsjednik Borut rekao je da Slovenija ima slična stajališta po budućnosti EU te europskoj perspektivi zapadnog Balkana. 


Pahor o Arbitražnoj odluci: Obje su strane pozvane da provedu odluku


"Očekujem, imaju svo moje iskustvo kad sam se bavio pitanjima vezanim uz Hrvatsku, što bi bilo dobro za mirnu tranziciju za implementaciju provedbe odluke, bio bi mudar, mali no odlučni signal hrvatske strane da će se postupiti prema odluci suda. Moja prijateljica predsjednica kazala je da je postupak, prije donošenja odluke, kontaminiran. Ali dopustite da kažem ono što je važno. Sud je o tom postupku sam raspravljao, koji nije bio primjeren, i donio je pravorijek u okviru međunarodnog prava da su obje strane pozvane u skladu međunarodnim pravom i odlukom da je i provedu". 


...

Prvi trilateralni sastanak predsjednika triju država održan je u ožujku 2014. u Beču, kada su Borut Pahor i Heinz Fischer razgovarali s tadašnjim hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem. 


Potom je 2015. godine u Logarskoj dolini održan sastanak Pahora i Fischera s novom hrvatskom predsjednicom, a trećem susretu je domaćin bila Hrvatska. Tada je u ožujku 2016. predsjednica Grabar-Kitarović u Varaždinu ugostila Pahora i Fischera.


Vezane vijesti
Ažurirano: 23.3.2024. 10:13:34

Create Account